Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová:
V utorok 23.6.2026 som na Ministerstve kultúry SR privítala zástupcov kultúrnej obce, odborných organizácií, kultúrnych inštitúcií, múzeí, galérií, divadiel, knižníc, profesijných združení aj samospráv. Stretnutie sa uskutočnilo na základe uznesenia Výboru NR SR pre kultúru a médiá a jeho cieľom bolo otvoriť vecný a konštruktívny dialóg o smerovaní kultúrnej politiky Slovenska.
Hneď na úvod som zdôraznila, že dvere Ministerstva kultúry SR sú pre všetkých ľudí pôsobiacich v kultúre vždy otvorené. Som pripravená komunikovať s každým, kto má záujem o slušnú, odbornú a konštruktívnu diskusiu.
Zástupcov kultúrnej obce najviac zaujímali tieto témy:
• viaczdrojové financovanie kultúry,
• valorizácia platov v kultúre,
• návrhy na legislatívne zmeny a ďalšie možnosti zlepšenia kultúrneho prostredia.
Počas diskusie zaznelo viacero podnetov a postrehov, ktoré považujem za dôležité:
• Spoločnosť je traumatizovaná určitou skupinou ľudí, no zároveň platí, že množstvo umelcov sa radikálne neprejavuje.
• Na Slovensku pôsobí mnoho poloprofesionálnych zväzov a organizácií, ktoré robia osvetu, vytvárajú skutočný komunitný kultúrny život, zapájajú sa do súťaží a venujú sa tvorbe. Aj takýmto skupinám treba venovať pozornosť.
• Umenie by sa malo odpolitizovať.
• Viaceré organizácie otvorili tému participatívneho financovania kultúry. Zároveň zaznel návrh na vytváranie prienikových pracovných skupín naprieč jednotlivými segmentmi kultúry, aby si mohli navzájom odovzdávať skúsenosti a vymieňať príklady dobrej praxe.
• Zástupcovia upozornili aj na to, že v televízii často nevidíme skutočnú slovenskú kultúru reprezentovanú napríklad našimi deťmi, folklórnymi súbormi či komunitnými aktivitami. Mediálny priestor je podľa nich orientovaný najmä komerčne a preto sa umenie bežných ľudí dostáva do úzadia.
• Zaznela tiež myšlienka, že kultúra nemá byť postavená na budovách, ale na ľuďoch.
• Viaceré inštitúcie upozornili na nedostatok depozitárov. Nejde pritom len o uchovávanie obrazov, ale aj artefaktov, dobových kostýmov a ďalších predmetov kultúrneho dedičstva.
• Jeden zo zástupcov kultúrnej obce pripomenul, že ako malá krajina síce nedokážeme konkurovať svetu vo všetkých oblastiach, no máme potenciál byť úspešní v kultúre, vzdelávaní a výskume. Práve na tieto oblasti by sme sa mali orientovať.
• Diskutovalo sa aj o umelej inteligencii. Som presvedčená, že tejto téme sa budeme musieť v budúcnosti intenzívne venovať. Ak niečo výrazne ovplyvňuje súčasnú tvorbu ľudí, je to práve rozvoj AI. Zároveň však nesmieme zabúdať, že skutočný potenciál kultúry je v ľudských bytostiach, ich talente, kreativite a jedinečnosti.
• Viacerí riaditelia kultúrnych inštitúcií zdôraznili, že v dnešnej globalizovanej dobe je potrebné klásť väčší dôraz na národné, slovenské, ale aj kresťanské hodnoty, ktoré považujú za jednu z najohrozenejších súčastí našej kultúrnej identity.
Na rokovaní boli prítomní aj štátni tajomníci rezortu kultúry Mário Maruška a Tibor Bernaťák, generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala, generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka Peter Lukáč a generálny riaditeľ sekcie umenia, kreativity, médií a autorského práva Peter Benčurík. Práve s nimi budeme jednotlivé návrhy, pripomienky a odporúčania podrobne analyzovať a postupne ich zapracovávať do praxe.
Na stretnutí zaznela aj kritika smerom k ministerstvu kultúry a objavili sa podnety na zlepšenie procesov na strane rezortu ako riadiaceho orgánu. Vieme prijať aj kritiku. Diskusia však musí byť konštruktívna a slušná - presne taká, aká bola aj na dnešnom stretnutí. Kultúra by sa nemala diať na bojovom poli.
Na záver sme sa dohodli, že takéto pracovné stretnutia budú pokračovať pravidelne, aby sme mohli v otvorenej komunikácii spoločne hľadať riešenia a posúvať slovenskú kultúru vpred.
Zdroj: fb Martina Šimkovičová