Slovensko a Ukrajina plánujú medzivládne zasadnutie

Slovensko a Ukrajina plánujú medzivládne zasadnutie

Správy - 25. jún 2026 | 18:33


Minister zahraničných vecí Ukrajiny Andrij Sybiha dnes telefonoval ministrovi Juraj Blanár, aby prediskutovali organizáciu plánovaného zasadnutia vlády Slovenskej republiky a vlády Ukrajiny.

Šéf slovenskej diplomacie potvrdil, že na dnešnej konferencii o obnove Ukrajiny v Gdansku sa predseda vlády SR Robert Fico s ukrajinskou premiérkou Julijou Svyrydenkovou dohodli, že zasadnutie sa uskutoční v meste Ľvov.

"Máme pred sebou už štvrté spoločné rokovanie vlád, na ktorom budeme mať priestor otvorene prerokovať všetky témy za ostatné obdobie. Šéf ukrajinskej diplomacie mi tiež v rozhovore potvrdil, že prezident Zelenský má záujem navštíviť Bratislavu, ostáva už len vzájomne doladiť termíny," - informoval J. Blanár.

Minister A. Sybiha mu zároveň opätovne poďakoval za slovenskú humanitárnu pomoc, ktorú len nedávno odovzdal šéf zahraničných vecí SR osobne v zdravotníckom zariadení v ukrajinskom meste Vinnycia.

Partneri hovorili aj o úspešnom priebehu samitu premiérov V4 v Budapešti, ako tiež o nadchádzajúcom predsedníctve v tomto významnom regionálnom formáte, ktoré Slovensko prevezme od 1. júla.

"Jednou z priorít nášho líderstva je organizovať aj osvedčené rokovania V4+ s ďalšími krajinami, minister A. Sybiha potvrdil, že Ukrajina má o takýto formát záujem a my s nimi počítame," - zdôraznil minister Juraj Blanár.